Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System patentowy jest przestarzały

11 lipca 2024 | Prawo co dnia | Krzysztof Nędzyński

Potrzebny jest nowy system nagradzania wynalazców. Patenty nie są jedynym sposobem promowania innowacji.

Kiedy założyłem swoją pierwszą firmę, myślałem, że patenty to dobra rzecz, i ciężko pracowałem, żeby je uzyskać. I być może były dobre dawno temu – powiedział Elon Musk, założyciel Tesla Motors i SpaceX. – Ale dziś patenty zbyt często są wykorzystywane wyłącznie do tego, aby hamować postęp technologiczny, zabezpieczać pozycje wielkich korporacji i dawać zarobić prawnikom, a nie inwestorom. Przy kolejnych firmach zacząłem unikać patentów, gdy tylko mogłem.

Hamulec postępu

System patentowy w obecnej formie hamuje postęp, zamiast go wspierać, ponieważ uległ on znacznej deformacji od czasów jego powstania.

Wiele głosów wskazuje, że obecnie utrzymanie 20-letniego okresu ochronnego bez względu na to, jakiej dziedziny dotyczy patent, jest niewłaściwe. Argumentem jest to, że pewne obszary techniki rozwijają się znacznie szybciej, a inne wolniej. W dziedzinie IT 20 lat to kilka epok, w metalurgii to mniej niż cykl życia jednej innowacji. Pojawiają się więc postulaty, żeby skrócić okres ochrony patentowej w szybko rozwijających się dziedzinach.

Patentowanie stało się celem samym w sobie. Osoby i firmy składają wnioski, mimo że nie mają zamiaru komercjalizować rozwiązania. Dlaczego więc to robią? Jest wiele różnych powodów. W skali mikro duże firmy i ośrodki badawcze nauczyły się, że liczba wynalazków może służyć im m.in. do oceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament